Medytacja

Medytacja w Joga Centrum

Serdecznie zapraszam na cotygodniowe sesje medytacyjne w Joga Centrum. Praktykujemy medytację polegającą na uważnym siedzeniu, w ciszy. Na tych zajęciach skupiamy się na esencji tego czym jest medytacja. Zwykle zajęcia składają się z krótkiego wprowadzenia, około 30 minut praktyki i podsumowania doświadczeń.

Termin: Wtorki i piątki
Godzina: 21:10 – 22:00
Wejście: według cennika szkoły

Prowadzący:

Mirek Kozłowski

Piotr Płaneta

Wojtek Karczmarzyk

PROWADZĄCY:

Mirek Kozłowski

Doktor nauk fizycznych, od 15 lat oddany praktyce jogi, zarówno w rozumieniu hatha jogi czyli praktyk zewnętrznych jak i radża jogi czyli praktyk wewnętrznych. Doświadczenie medytacyjne, oprócz podstaw wynikających z jogi, pogłębiał również na odosobnieniach medytacyjnych, w tym na Vipassanie w Nepalskich Himalajach. Jego podejście do medytacji wynikające z doświadczenia, łączy w sobie uważność skierowaną na ciało, jego postawę i oddech, uważność skierowaną na subtelne wrażenia pojawiające się wraz ze dłuższym skupieniem uwagi, zatrzymaniem ciała i spowolnieniem poruszeń umysłu, oraz kluczowe, skupienie na źródle z którego przejawiają się postrzegane zjawiska (jnana joga).

Piotr „Invoker” Płaneta

Jestem doktorantem filozofii na Uniwersytecie Pedagogicznym. W tym roku będę bronił swoją pracę doktorską pt. „Poznawcze i funkcjonalne aspekty medytacji w buddyzmie therawady”. Jest to praca o medytacji, poświęcona przede wszystkim dokładnej analizie głębokich stanów koncentracji i duchowych stanów świadomości, ich funkcji w filozofii oraz życiu człowieka.

Tytuł mojej pracy magisterskiej brzmiał „Medytacja w świetle współczesnych badań naukowych”, praca licencjacka dotyczyła zagadnień snu głębokiego, śnienia, świadomego śnienia, również w tradycjach jogicznych oraz buddyjskich. Byłem na dwóch odosobnieniach medytacyjnych w ramach therawadyjskiej szkoły vipassany oraz praktykuję medytację na własną rękę w oparciu o studia kanonu palijskiego i tradycyjnych oraz współczesnych komentarzy buddyjskich.

Korzystam przede wszystkim z technik nauczanych przez dwóch nauczycieli: Thanissaro Bhikkhu oraz Ajahna Brahma, będących przedstawicielami tajskiej tradycji leśnej buddyzmu therawady. Wielokrotnie na konferencjach krajowych jak i międzynarodowych prezentowałem tematy dotyczące medytacji buddyjskiej, oraz tematów pokrewnych, takich jak: mistycyzm (w ramach różnych tradycji duchowych), szamanizm, filozofia jogi klasycznej, filozofia umysłu i religii oraz neurobiologiczne badania nad medytacją i świadomością. Publikowałem swoje artykuły o medytacji w czasopismach naukowych.

Posiadam osobiste doświadczenie z praktyką jogi śnienia. Interesuję się również psychoterapią – nurtami psychoanalitycznymi oraz psychologią transpersonalną. Jeżeli miałbym zarekomendować swoje wykłady i warsztaty, to powiedziałbym, że są uczciwie intelektualnie. Nie mówię rzeczy niepotwierdzonych w jakimś stopniu empirycznie, lub jasno zaznaczam granice naszego poznania, co moim zdaniem jest kluczowe w przedstawianiu tak nieuchwytnych tematów jak te dotyczące naszej świadomości.

Medytacji nauczam w sposób stopniowy, pracując z trzema kluczowymi aspektami medytacji: uspokojenia umysłu, jego obserwacji, rozwijanie wolnego, nie-lgnącego umysłu oraz medytacji miłującej dobroci. To wszystko razem wzięte daje bardzo dobre efekty – na czym opiera się cała praktyka drogi do szczęścia i wolności w buddyzmie therawady.

Prowadzę cykl warsztatów medytacji w różnych miastach w Polsce: póki co w Krakowie, Zabrzu oraz Wrocławiu. Nauczam medytacji również prywatnie i oraz zaczynam prowadzić regularną praktykę w Krakowskim Joga Centrum. Z zamiłowania jestem muzykiem, kompozytorem oraz DJ-em. Jest to moje ulubione medium pracy z umysłem. Tworzę muzykę przypominającą lub wprowadzającą w odmienne stany świadomości, której celem często jest kataraktyczne przeżycie.

Występuję regularnie na festiwalach oraz wydarzeniach muzycznych na terenie całej Polski. Pomijając granie rozrywkowe, robię muzyczne podkłady do sesji joga nidry (jogi śnienia), muzykoterapii oraz różnego rodzaju ceremonii.

Serdecznie zapraszam na wykład i warsztaty poświęcone medytacji buddyjskiej. Postaram się na nich skupić przede wszystkim na aspektach praktycznych. Odnosząc się do trzech aspektów medytacji: uspokojenia umysłu oraz jego obserwacji. Wglądu w naturę naszych organizmów psychofizycznych i techniki rozwijania umysłu wolnego i nie-lgnącego, oraz kreowania uczuć miłującej dobroci poprzez medytację mettę.

Wszystkie te trzy aspekty zostaną przedstawione zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych w medytacji.


Categories: Artykuły

Post Your Thoughts

Join event