Symfonia oddechowa – warsztaty

22 kwietnia 2018

10:00 - 18:00

ul. Biskupia 18, Kraków

99 zł

Oddech jest najbardziej eterycznym wymiarem rzeczywistości. Choć jest niewidoczny i ulotny, nadaje rytm i tempo naszemu życiu.

Od lat stanowi dla mnie niezwykle głębokie narzędzie do intospekcji i połączenia się z własnym centrum. Pomaga mi odnaleźć równowagę w każdej napotkanej sytuacji.
 
W ramach kwietniowego warsztatu chciałabym utworzyć przestrzeń sprzyjającą do obserwacji i eksperymentacji z oddechem. Wspólnie odkryjemy jak za pomocą oddechu możemy moderować nasze reakcje, samopoczucie, emocje. W ramach naszego niedzielnego spotkania- spowolnimy nasz wewnętrzny- oddechowy zegar.
 
Podczas spotkania podzielę się z Wami doświadczeniami i ćwiczeniami oddechowymi, które od siedmiu lat odkrywam tworząc Alfabet oddechowy.
 
Nasza praca będzie w dużej mierze skierowana do wewnątrz, nieustannie pamiętając o tym, że z każdym oddechem łączymy się ze sobą nawzajem, z ekosystemami roślinnymi, jak i z całym dotychczasowym życiem na Ziemi, z « mikro i makro kosmosem »
W trakcie warsztatów m.in:
Zrobimy również ćwiczenia otwierające klatkę piersiową oraz miednicę, które pozwolą oddechowi swobodnie przepływać przez ciało.
Główną osią pracy będzie rozluźnianie brzucha. Brzuch to niezwykle ważna część ciała zarówno na poziomie energetycznym, emocjonalnym jak i metabolicznym… idea ” wciągniętego” brzucha z uwagi na kanony piękna i modę (gorsety, pasy, staniki:) od wieków nas poskramia I blokuje przepływ energii i integrację doświadczeń. Rozluźnienie brzucha (oraz naszych przekonań I wymagań na jego temat) stanowi podstawę swobodnego oddechu.
Prześledzimy różne aspekty oddechu jak i trajektorię tlenu.
 
Zmieniając rytm i głębokość oddechu nauczymy się przełączać funkcjonowanie systemu nerwowego ze stanu pobudzenia na stan relaksu i regeneracji. I również, jak za pomocą oddechu aktywizujemy naszą energię.
 
Dla tych spośród Was, które miesiączkują , podzielę się badaniami klinicznymi rozbudowanymi o moje wnikliwe wieloletnie obserwacje na temat wpływu hormonów na rytm oddechu. Zobaczymy jak pracować z oddechem w różnych momentach cyklu; wychodząc naprzeciw bólowi czy lękom.
 
Dynamika jak i obszary naszej pracy będą w dużej mierze zależały od potrzeb grupy !
Warsztaty te są przestrzenią dla WAS!
 
Żeby domknąć wspólne doświadczenie, połączymy się w kolektywnej improwizacji oddechowej!
 
A w ramach upominku przygotuję dla Was zilustrowany zestaw prostych ćwiczeń, które można wykonywać w wielu wymagających sytuacjach jak i na co dzień np. jako energetyzującą przerwę w pracy.
 
Zapisy: kontakt@jogacentrum.org lub 536909707
 
Dobrawa Borkała
Artystka/ Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych ENSBA w Paryżu.
Magister Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie. Od 2012 prowadzi rozwojowe warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci i dorosłych. Certyfikowana przez Yoga Alliance Nauczycielka Jogi ( 200 RYS). Aktualnie certyfikuje się w metodzie oddechowej Butejko.
 
Autorka alfabetu oddechowego składającego się z kilkudziesięciu znaków wyróżniających warianty oddechu ludzkiego. Za pomocą tej notacji dokumentuje tradycje i techniki oddechowe całego świata. W oparciu o ten oddechu rozwija projekt Symfonii Oddechowej; zbiorowego oddechowego działania performatywnego.

Kurs Podstawowy – Hatha joga 7.05 - 2.07

read next

Zapisz się na zajęcia!

You will receive a confirmation e-mail once you click send. If not, please check your spam folder and mark the e-mail as safe.