Medytacja w duchu leśnej kontemplatywnej tradycji buddyzmu

- not specified -

20:30 - 22:00

ul. Biskupia 18

30 zł

Serdecznie zapraszamy na grupowe medytacje prowadzone w Joga Centrum. Piotr Płaneta prowadzi medytacje w sposób wyjątkowy. Cechuje go ogromna wiara w możliwości swoich uczniów, przez co naucza technik, które mogą doprowadzić medytującego do bardzo głębokich stanów medytacyjnych nazywanych dźhanami (jhāna) lub samadhi.

ZAJĘCIA: wtorek – 20:30 – 22:00 i czwartek 17:30 – 18:50
PROWADZI:  Piotr Płaneta
CENA: 30 zł pojedyncze wejście – obowiązują karnety według cennika szkoły, karty MultiSport Plus i OK System.
ZAPISY: Nie obowiązują

Medytacja nie sprowadza się tylko do obserwacji oddechu czy ciała, lecz wprowadza również w eksplorację umysłu, otwierając się powoli na odmienne stany świadomości i doświadczenia energetyczne, które zdaniem Piotra są bardzo ważne w rozbudzeniu ciekawości i utrzymaniu motywacji do rzetelnej praktyki.

Przedstawia różne techniki które prowadzą do ujawnienia się głębszych aspektów umysłu, m.in. nada jogę – praktykę słuchania wewnętrznej ciszy, czy praktykę obserwacji pięknego oddechu, będącej synonimem obserwacji prany – energii życiowej którą można wyczuć dzięki odpowiednio wysubtelnionej percepcji. Prowadzi on również medytacje, kierując percepcje na różne aspekty różnych zmysłów, wywołując często doświadczenia syntestezyjne i „czysto umysłowe”, pogłębiając tzw. pratyaharę – wycofanie zmysłów, będące piątym członem praktyki jogi klasycznej – tak często zapominanym przez współczesnych joginów i medytatorów. Warto tutaj dodać, że ambicją Piotra jest powrót do zjednoczenia jogi i medytacji.

Czerpie on przede wszystkim z tajskiej tradycji buddyzmu therawady, ale sam wspomina często, że tradycja buddyjska choć opanowała medytację w sposób najdoskonalszy, naucza przede wszystkim tego, co odkrył Budda, zapominając zbyt mocno o tym, że Budda zanim został w pełni oświeconym, sam był joginem. W związku z powyższym nie powinno się pomijać ważnych aspektów jogi, jakim jest pratyahara i samadhi w drodze do wyzwolenia z cierpienia poprzez medytację. Ze względu na brak innych nauczycieli, którzy prowadzą w Polsce medytację w takiej formie, Piotr zdecydował się, że będzie nauczał chętnych, którzy chcą spróbować tej formy jogi/medytacji. Jeżeli chcecie więc rozpocząć praktykę medytacji, która była ambicją prawdziwej jogi klasycznej, czy pierwotnego buddyzmu, serdecznie zapraszamy do naszej szkoły.

Podczas każdych zajęć Piotr opowiada o jakiejś wskazówce dot. medytacji, prowadzi 45 minutową medytację nakierowaną na dźhaniczną czystość umysłu, oraz około 15 minut medytacji miłującej dobroci (mettę). Dodatkowo chętnie odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące praktyki i stanów umysłu które mogą pojawić się w czasie i po medytacji. Zajęcia prowadzone są w specjalnej kameralnej cichej sali na samej górze szkoły.

Prowadzący:

Piotr „Invoker” Płaneta

Jestem doktorantem filozofii na Uniwersytecie Pedagogicznym. W tym roku będę bronił swoją pracę doktorską pt. „Poznawcze i funkcjonalne aspekty medytacji w buddyzmie therawady”. Jest to praca o medytacji, poświęcona przede wszystkim dokładnej analizie głębokich stanów koncentracji i duchowych stanów świadomości, ich funkcji w filozofii oraz życiu człowieka.

Tytuł mojej pracy magisterskiej brzmiał „Medytacja w świetle współczesnych badań naukowych”, praca licencjacka dotyczyła zagadnień snu głębokiego, śnienia, świadomego śnienia, również w tradycjach jogicznych oraz buddyjskich. Byłem na dwóch odosobnieniach medytacyjnych w ramach therawadyjskiej szkoły vipassany oraz praktykuję medytację na własną rękę w oparciu o studia kanonu palijskiego i tradycyjnych oraz współczesnych komentarzy buddyjskich.

Korzystam przede wszystkim z technik nauczanych przez dwóch nauczycieli: Thanissaro Bhikkhu oraz Ajahna Brahma, będących przedstawicielami tajskiej tradycji leśnej buddyzmu therawady. Wielokrotnie na konferencjach krajowych jak i międzynarodowych prezentowałem tematy dotyczące medytacji buddyjskiej, oraz tematów pokrewnych, takich jak: mistycyzm (w ramach różnych tradycji duchowych), szamanizm, filozofia jogi klasycznej, filozofia umysłu i religii oraz neurobiologiczne badania nad medytacją i świadomością. Publikowałem swoje artykuły o medytacji w czasopismach naukowych.

Posiadam osobiste doświadczenie z praktyką jogi śnienia. Interesuję się również psychoterapią – nurtami psychoanalitycznymi oraz psychologią transpersonalną. Jeżeli miałbym zarekomendować swoje wykłady i warsztaty, to powiedziałbym, że są uczciwie intelektualnie. Nie mówię rzeczy niepotwierdzonych w jakimś stopniu empirycznie, lub jasno zaznaczam granice naszego poznania, co moim zdaniem jest kluczowe w przedstawianiu tak nieuchwytnych tematów jak te dotyczące naszej świadomości.

Medytacji nauczam w sposób stopniowy, pracując z trzema kluczowymi aspektami medytacji: uspokojenia umysłu, jego obserwacji, rozwijanie wolnego, nie-lgnącego umysłu oraz medytacji miłującej dobroci. To wszystko razem wzięte daje bardzo dobre efekty – na czym opiera się cała praktyka drogi do szczęścia i wolności w buddyzmie therawady.

Prowadzę cykl warsztatów medytacji w różnych miastach w Polsce: póki co w Krakowie, Zabrzu oraz Wrocławiu. Nauczam medytacji również prywatnie i oraz zaczynam prowadzić regularną praktykę w Krakowskim Joga Centrum. Z zamiłowania jestem muzykiem, kompozytorem oraz DJ-em. Jest to moje ulubione medium pracy z umysłem. Tworzę muzykę przypominającą lub wprowadzającą w odmienne stany świadomości, której celem często jest kataraktyczne przeżycie.

Występuję regularnie na festiwalach oraz wydarzeniach muzycznych na terenie całej Polski. Pomijając granie rozrywkowe, robię muzyczne podkłady do sesji joga nidry (jogi śnienia), muzykoterapii oraz różnego rodzaju ceremonii.

Serdecznie zapraszam na wykład i warsztaty poświęcone medytacji buddyjskiej. Postaram się na nich skupić przede wszystkim na aspektach praktycznych. Odnosząc się do trzech aspektów medytacji: uspokojenia umysłu oraz jego obserwacji. Wglądu w naturę naszych organizmów psychofizycznych i techniki rozwijania umysłu wolnego i nie-lgnącego, oraz kreowania uczuć miłującej dobroci poprzez medytację mettę.

Wszystkie te trzy aspekty zostaną przedstawione zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych w medytacji.

AcroYoga w Joga Centrum

read next