Kurs wprowadzający do medytacji w duchu wczesnego buddyzmu

Starts 11 marca 2020
Ends 6 kwietnia 2020

17:30 - 20:00

- not specified -

350 zł

Medytacja w duchu wczesnego buddyzmu to pozbawiona rytuałów oraz niespłycona przez współczesne czasy praktyka wnikliwej obserwacji umysłu, kultywowania otwartego serca i bezwarunkowej miłości do siebie i innych istot. Poprzez obserwację i akceptację wszelkich treści umysłu i dawanie sobie uczucia miłości, uczymy się polepszać swój psychofizyczny stan bez wypierania i tłumienia trudnych emocji czy myśli. Dzięki pogłębieniu wglądu, troski i spokoju umysłu, stopniowo otwieramy się na jego błogą naturę, doświadczając duchowej lekkości i medytacyjnego szczęścia.

Medytację we wczesnym buddyzmie można podzielić na 3 aspekty:

      Metta – czyli medytacja miłującej dobroci i współczucia do wszystkich istot czujących i kultywowania duchowej radości.

      Samatha – czyli medytacja uspokojenia umysłu poprzez ciągłe poddanie się przepływowi czegoś uspokajającego: np. oddechu, „wewnętrznego oka”, „wewnętrznej ciszy” lub energii nazywanej „praną” lub „piti”.

      Vipassana – czyli medytacja głębszego wglądu w naturę i zasady rządzących umysłem i życiem i w konsekwencji otworzenie się na nowe sposoby percepcji naszych doświadczeń.

Połączenie tych trzech aspektów prowadzi stopniowo do całkowitej transformacji umysłu i serca, wyzwalając nas z chciwości, nerwic, obsesji, niechęci, gniewu i iluzji na rzecz uniwersalnej miłości, współczucia, spokoju, mądrości, wolności, błogości i szczęścia. W zależności od tego na ile oddamy się praktyce medytacji, tyle dostaniemy dobrych owoców. Jak mówił Ajahn Chah, wielki nauczyciel medytacji buddyjskiej: “Jeżeli trochę odpuścisz, będziesz mieć trochę błogiego spokoju. Jeżeli odpuścisz wiele, będziesz mieć wiele błogiego spokoju. Jeżeli odpuścisz wszystko, będziesz nieskończenie wolny i szczęśliwy.”

Na kursie nauczysz się:

      Medytacji miłującej dobroci do siebie samego, czując błogość swojego ciała i umysłu – metoda Ajahna Chatchai i Ajahna Sujato

      Medytacji uniwersalnej miłującej dobroci i współczucia do wszystkich istot czujących – klasyczna metoda Buddy Gotamy w interpretacji Ajahna Brahma

      Medytacji uspokojenia umysłu w oparciu o świadomy oddech

      Medytacji uspokojenia umysłu w oparciu o formy wewnętrznego oka

      Medytacji uspokojenia umysłu w oparciu o wewnętrzną ciszę, tzw. nada joga

      Wyczuwania energii „prany/piti” każdym zmysłem, w każdej części świadomości i ciała i medytacji z nią.

      Medytacji odpuszczania i stopniowego wyzwalania umysłu ze wszelkiego cierpienia i dyskomfortu.

      Medytacji wglądu poznawczego w naturę umysłu i życia, nakierowaną na odpuszczenie naszych przywiązań i destruktywnych czy niepotrzebnych procesów umysłowych.

Posłuchasz trzech wykładów:

      O medytacji jako drodze serca, czyli o tym jak bezwarunkowa miłość jest drogą do szczęścia

      O samadhi – czyli o kultywowaniu wyższych stanów świadomości dzięki różnym technikom medytacji dążących do doświadczania przepływu energii „piti”

      O transcendentalnej mądrości – czyli kultywowaniu percepcji rzeczywistości pozwalającej na wyzwalanie się z niepotrzebnych obsesji, lęków, przywiązań, nawyków itd., a nawet ego.

Dowiesz się dlaczego medytacja może pomagać na przyziemnych poziomach umysłu takich jak poprawa introspekcji, koncentracji, uspokojenia umysłu aż po głębokie transformacje duchowe, przenosząc nas w wymiar duchowych stanów świadomości pełnych błogości, radości i miłości.

Proces każdego uczestnika będzie inny, bardzo dużo zależy od predyspozycji każdej osoby i jej zaangażowania w praktykę. Jedni opanują podstawowe umiejętności – a innym uda się dotknąć głębszych stanów umysłu. Najważniejsze że wszyscy jakoś się rozwiną i że każdy posiądzie umiejętności i wiedzę które umożliwią im dalszą praktykę w domu, wiedząc że robią to dobrze, lub w pełni móc korzystać z zajęć medytacyjnych w Joga Centrum.

Prowadzi: Piotr Płaneta
Kiedy: 11 marca do 6 kwietnia
Godziny: poniedziałki od 17:30 do 20:00 i środy od 17:30 do 19:30
Cena: 350 zł
Zapisy: kontakt@jogacentrum.org
Lokalizacja: Joga Centrum, ul. Biskupia 18

Uwaga! Na ten kurs nie obowiązują karty MultiSport i OK System.

Napisz do nas jeśli chcesz zapisać się na ten kurs, a dopiero po potwierdzeniu przez nas miejsca dokonaj wpłaty zadatku. Wpłata zadatku w wysokości 200 zł jest gwarancją rezerwacji miejsca na kursie. Wpłaty zadatku możesz dokonać osobiście w recepcji studia przy Biskupiej 18 lub na konto szkoły: 09 1140 2004 0000 3202 7839 0297. W tytule przelewu wpisz nazwę kursu: ”kurs medytacji”.

WAŻNE!

 1. Na kurs obowiązują zapisy oraz wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 200 zł – reszta przy rozpoczęciu kursu.
 2. Na tym kursie nie akceptujemy kart MultiSport i OK System.
 3. Na wpłatę zadatku czekamy 7 dni od dnia zgłoszenia – po tym czasie rezerwacja jest anulowana.
 4. Prosimy o przemyślane zapisy – w przypadku rezygnacji z kursu wpłacone zadatk nie są zwracane.
 5. Karnety są imienne i nie ma możliwości przepisania karnetu na osobę trzecią.

Kurs jest podzielony na 8 spotkań w ciągu 4 tygodni, 2 spotkania w tygodniu:

Poniedziałek 17.30 – 20.00 – w którym są wykłady oraz 2-3 medytacje (wyjątkiem jest trzeci tydzień gdzie są na nim po prostu 4 medytacje bez wykładu. Oraz drugie 2 godzinne (środa 17.30 – 19.30) gdzie ćwiczymy lub poznajemy kolejne medytacje. (2 medytacje na spotkanie).

Po wszystkich medytacjach i wykładach jest czas na pytania i odpowiedzi, gdzie każdy może rozwiać swoje wątpliwości dot. praktyki medytacji i wszystkich wskazówek dot. medytacyjnej drogi życia.

Razem daje to 18 godzin spotkań (czyli jakby 12 normalnych zajęć), bardzo intensywnych jeśli idzie o ilość przyswajanych umiejętności. Uczestnicy są zachęcani, choć nie jest to obligatoryjne, do ćwiczenia medytacji również w domu. 

Można omijać np. jedne zajęcia, wtedy będę wysyłał nagrania do przećwiczenia w domu. 

Dokładny plan kursu:

—===[ Dobroć, transformacja serca ]===—

-=[ Spotkanie 1: środa 17.30 – 19.30 ]=-

  Wykład wprowadzający: Medytacja jako proces transformacji serca / Pytania i odpowiedzi (około 1,5h)

      Nauka medytacji Metty do siebie samego, z odczuwaniem ciała w stylu Ajahna Sujato

      Nauka medytacji Metty  w klasycznym stylu, rozwijanie współczucia i bezgranicznej miłości do wszystkich istot czujących

-=[ Spotkanie 2: poniedziałek 17.30 – 20.00 ]=-

      Medytacja Metta do siebie/w ciele

      Medytacja Metta uniwersalna

—===[ Samadhi, kultywacja wyższego umysłu ]===—

-=[ Spotkanie 3: środa 17.30 – 19.30 ]=-

  Wykład: O samadhi, czyli technikach skupienia oraz głębszych stanach medytacyjnych, oraz wyczuwaniu przepływu energii.

      Wprowadzenie do wszystkich obiektów medytacyjnych oraz technik wyczuwania energii (Samatha)

    Medytacja Samatha, ćwiczeniowa we własnym zakresie z wybranym obiektem.

-=[ Spotkanie 4: poniedziałek 17.30 – 20.00 ]=-

 • 2x Medytacja Samatha z wybranym obiektem/nakierowana na wyczuwanie energii.

—===[Samadhi, kultywacja wyższego umysłu ]===—

-=[ Spotkanie 5: środa 17.30 – 19.30 ]=-

Medytacje:

 • 3x Medytacja Samatha z wybranym obiektem lub nauka wyczuwania energii.
 • 1x Wspólna medytacja Metta

-=[ Spotkanie 6: poniedziałek 17.30 – 20.00]=-

 • Nauka medytacji Samatha metodą Thanissaro Bhikkhu (prowadzenie energii po całym ciele fizycznym i energetycznym)
 • Medytacja samodzielna metodą Thanissaro.

—===[ Transcendentalna mądrość ]===—

-=[ Spotkanie 7: środa 17.30 – 19.30 ]=-

 • Wykład: O transcendentalnej mądrości, czyli kultywacja umysłu który ani nie blokuje, ani nie lgnie do doświadczeń (anupada), oraz o wglądzie poznawczym (vipassana).
 • Medytacja Vipassana – praktyka wstępna – wyczuwanie wrażeń w okolicy serca, twarzy, oraz przyglądanie się czym faktycznie są myśli i uczucia.
 • Medytacja Vipassana – realizacja no-self. Bardzo głębokie przyjrzenie się naturze myśli oraz poczuciu identyfikacji „Ja/ego”. Przyjrzenie się naturze doświadczenia i percepcji.
 • Wspólna medytacja Metta

-=[ Spotkanie 8: poniedziałek 17.30 – 20.00 ]=-

 • Medytacja Anupada – jak nielgnąć do wszystkiego i rozwijać mądrość i wewnętrzny spokój i wolność – najwyższa forma medytacji.
 • Wspólna medytacja Metta na koniec.

O prowadzącym: 

Piotr Płaneta – Jestem nauczycielem i osobą na ścieżce medytacji w duchu wczesnego buddyzmu. Opieram się na badaniach autentycznych słów Buddy, czyli sutt z kanonu palijskiego, oraz naukach najlepszych moim zdaniem współcześnie żyjących nauczycieli: Ajahna Brahma i Ajahna Sujato. Miałem zaszczyt brać udział w odosobnieniach medytacyjnych prowadzonych przez tych mnichów. Jestem przy tym otwarty na inne tradycje rozwoju duchowego i czerpię ze wszystkiego co korzystne na ścieżce.

Medytacja i ścieżka duchowa są dla mnie główną osią mojego życia. Posiadam niezachwianą wiarę w nauki Buddy wynikającą z własnych doświadczeń medytacyjnych i traktuję praktykę jako drogę do pełnego Oświecenia. Uważam jednak, że medytacja może pomóc również ludziom którzy po prostu chcą poprawić jakość swojego życia.

Łączę elastyczność z wysokimi standardami praktyki. Prowadzę odosobnienia i warsztaty medytacyjne. Wartości które mi przyświecają to przede wszystkim wolność, szczęście, prawdziwa miłość, współczucie, pogłębianie doświadczania błogości Ducha oraz mądrość.

Finalizuję doktorat z filozofii, pisząc o technikach medytacyjnych we wczesnym buddyzmie. Jestem pasjonatem religioznawstwa i rozumienia duchowości i psychiki ludzkiej. Brałem udział w wielu konferencjach międzynarodowych i krajowych, wypowiadając się na różne tematy dot. świadomości.

Dodatkowo „od zawsze” zajmuję się muzyką, i dzisiaj wykorzystuję to doświadczenie aby za jej pomocą pogłębiać różne procesy duchowe, co jest szczególnie pomocne dla początkujących medytatorów. Gram na gongu terapeutycznym, oraz prowadzę ceremonie kakao, grając na bębnie i miksując na żywo odpowiednią muzykę.

Joga dla Kobiet - PMS i Menstruacja

read next

Zapisz się na kurs!a

You will receive a confirmation e-mail once you click send. If not, please check your spam folder and mark the e-mail as safe.