Kurs nauczycielski – Joga Powięziowa, Model Integralny

Starts 27 stycznia 2018
Ends 3 czerwca 2018

11:00 - 18:00

ul. Biskupia 18, Kraków

1 część 1350 zł 2 część 1350 zł

Dla kogo?

Kurs jest skierowany do nauczycieli jogi oraz profesjonalistów innych dziedzin pracy z ciałem i umysłem (nauczycieli tańca, pilates, sztuk walki, fizjoterapeutów, psychoterapeutów, coachów itp.), chcących stworzyć lub poszerzyć swoją praktykę pracy z ciałem o aspekt powięziowy oraz wzbogacić swój profesjonalny warsztat pracy w tym zakresie.

Kiedy?

Kurs przewidziany jest na 6 modułów weekendowych:
1. 27 – 28 styczeń 2018
2. 17 – 18 luty 2018
3. 17 – 18 marzec 2018
4. 7 – 8 kwiecień 2018
5. 12 – 13 maj 2018
6. 2 – 3 czerwiec 2018

Godziny:
sobota: 11:00 – 18:00
niedziela: 9:00 – 13:00

O czym to będzie? Pierwsze trzy moduły otwarte są dla wszystkich profesjonalistów. Obejmują one:

 1. Praktykę ucieleśnienia asan oraz powięziowych form ruchowych związanych z wejściem i wyjściem z danej pozycji;
 2. Teorię pracy powięziowej w odniesieniu do siły grawitacji:
  – moja relacja z grawitacją (rozpoznanie wzorów posturalnych i praca z balansowaniem swojej sylwetki),
  – dynamika odpuszczania,
  – dynamika zakorzenienia i poczucia przestrzeni,
  – dynamika orientacji systemu nerwowego – odczuwanie jest akcją,
  – dynamika pracy z wyobraźnią,
  – dynamika ruchu intuicyjnego z uwzględnieniem mikroruchów,
 3. Anatomia powięziowa

Rezerwacja miejsca:

Liczba miejsc na ten kurs jest ograniczona (12 osób). Pierwszeństwo zostanie przyznane nauczycielom jogi chcącym uzyskać certyfikat, co jest związane z uczestnictwem w całości kursu.

Miejsce jest zagwarantowane przy zobowiązaniu się do uczestnictwa we wszystkich trzech modułach i po wpłacie zaliczki w wysokości 450 zł (1/3 całości). W wypadku rezygnacji z kursu zaliczka nie jest zwracana.

Trzy pozostałe moduły są skierowane tylko do nauczycieli jogi chcących uzyskać certyfikat z zakresu jogi powięziowej. W tym celu wymagane jest uczestnictwo w trzech poprzednich modułach.

Zapisy i informacje:

kontakt@jogacentrum.org
536 909 707 od 9-12 oraz 16-21
Numer konta: 35 1050 1445 1000 0091 3944 4757

Moduły 4-6 obejmują:

 • Naukę czytania ciała w asanach w odniesieniu do kierunków działania grawitacji;
 • Naukę dotyku i pomocy w wykonywaniu pozycji w celu akceleracji rozluźniania powięziowego- podążanie wraz z ciałem i grawitacją;
 • Metodykę nauczania i konstruowania zajęć, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji podłogowych- będących jednym z najważniejszych elementów rozluźniania powięziowego;
 • Terapeutyczne aspekty jogi powięziowej;
 • Historia jogi powięziowej;

Prowadzący- Wojciech Karczmarzyk

Jest jedynym w Polsce certyfikowanym nauczycielem Jogi inspirowanej nauczaniem Vandy Scarawelii – sięgającej swymi korzeniami do BKS Iyengara i Deshikachara. Jest także Rolferem, certyfikowanym terapeutą metody ROLFING® Integracja Strukturalna, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Integracji Strukturalnej.

Wojtek ma 20 letnie doświadczenie z jogą i medytacją. Studia nauczycielskie odbywał w Londynie, gdzie 2 lata prowadził swoją praktykę, asystował w zajęciach Giovanniemu Felicjoni (Dr Brytyjskiego Stowarzyszenia Rolfingu, Nauczyciel ruchu w Europejskim Instytucie Rolfingu) i prowadził Centrum Medytacji Chrześcijańskiej.

W Polsce uczy od 5 lat. Prowadzi regularne warsztaty w kraju i za granicą.

Model integralny

Model integralny – odnosi się do świadomej pracy z ciałem, której celem jest zintegrowanie ciała-umysłu. Wykorzystujemy w nim starożytną mądrość przedkładania bycia przed działaniem. Integracja odbywa się dzięki praktyce uczenia się bycia w ciele w chwili obecnej, bez oczekiwań i nastawienia na osiąganie wyników.

Rozluźnienie powięziowe i uwolnienie napięcia jest efektem ubocznym spoczęcia w ” tu i teraz”, w przestrzeni niedziałania i całkowitego odpuszczenia.

Tego rodzaju praktyka w odniesieniu do pracy z ciałem, pozostawia przestrzeń do działania sile grawitacji, prowadzi nas do zakorzenienia w ciele, a tym samym ucieleśnienia świadomości.

Z neurologicznego punktu widzenia ucieleśnienie, to stan zintegrowanej percepcji sensorycznej, wyrażający się pełnią orientacji naszego systemu nerwowego w relacji do ciała i jego położenia w przestrzeni.

To w nim jesteśmy w stanie zauważyć każdą małą adaptację, zmianę nacisku lub napięcia, przesunięcie ciężaru w poszczególnych elementach ciała, czy jakąkolwiek organiczną rzeczywistość naszej fizycznej natury, wchodzącej w interakcje z polem grawitacyjnym i otaczającą je przestrzenią.

We współczesnej psychologi sportu stan ten określany jest jako ”przepływ” (z ang. Flow) i wg wieloletnich badań prowadzonych na olimpijczykach, cechuje on najwybitniejszych z nich.

W jodze od wieków jest znany jako samadhi.

Nauka bycia obecnym w ciele jest jak profilaktyka zdrowia i jeden z najlepszych leków na przewlekłe dolegliwości fizyczne współczesnej cywilizacji. Stanowi też wyzwanie dla nauczycieli, gdyż dużo łatwiej jest pokazać komuś ćwiczenie, niż nauczyć czuć własne ciało.

Ashtanga Vinyasa i AcroYoga w Tęczowej Dolinie 17 - 19 listopada

read next

Dołącz

You will receive a confirmation e-mail once you click send. If not, please check your spam folder and mark the e-mail as safe.