Kurs medytacji – online

Starts 25 maja 2020
Ends 19 czerwca 2020

19:30 - 21:00

Online

275 zł

Medytacja w duchu wczesnego buddyzmu to pozbawiona rytuałów oraz niespłycona przez współczesne czasy praktyka wnikliwej obserwacji umysłu, kultywowania otwartego serca i bezwarunkowej miłości do siebie i innych istot. Poprzez obserwację i akceptację wszelkich treści umysłu i dawanie sobie uczucia miłości, uczymy się polepszać swój psychofizyczny stan bez wypierania i tłumienia trudnych emocji czy myśli. Dzięki pogłębieniu wglądu, troski i spokoju umysłu, stopniowo otwieramy się na jego błogą naturę, doświadczając duchowej lekkości i medytacyjnego szczęścia.

Medytację we wczesnym buddyzmie można podzielić na 3 aspekty:
– Metta – czyli medytacja miłującej dobroci i współczucia do wszystkich istot czujących i kultywowania duchowej radości.
– Samatha – czyli medytacja uspokojenia umysłu poprzez ciągłe poddanie się przepływowi czegoś uspokajającego: np. oddechu, „wewnętrznego oka”, „wewnętrznej ciszy” lub energii nazywanej „praną” lub „piti”.
– Satipatthana – czyli medytacja głębszego wglądu w naturę i zasady rządzących umysłem i życiem i w konsekwencji otworzenie się na nowe sposoby percepcji naszych doświadczeń.

Połączenie tych trzech aspektów prowadzi stopniowo do całkowitej transformacji umysłu i serca, wyzwalając nas z chciwości, nerwic, obsesji, niechęci, gniewu i iluzji na rzecz uniwersalnej miłości, współczucia, spokoju, mądrości, wolności, błogości i szczęścia. W zależności od tego na ile oddamy się praktyce medytacji, tyle dostaniemy dobrych owoców. Jak mówił Ajahn Chah, wielki nauczyciel medytacji buddyjskiej: “Jeżeli trochę odpuścisz, będziesz mieć trochę błogiego spokoju. Jeżeli odpuścisz wiele, będziesz mieć wiele błogiego spokoju. Jeżeli odpuścisz wszystko, będziesz nieskończenie wolny i szczęśliwy.”

Na kursie nauczysz się:
– Medytacji miłującej dobroci do siebie samego, czując błogość swojego ciała i umysłu – metoda Ajahna Chatchai i Ajahna Sujato
– Medytacji uniwersalnej miłującej dobroci i współczucia do wszystkich istot czujących – klasyczna metoda Buddy Gotamy w interpretacji Ajahna Brahma
– Medytacji uspokojenia umysłu w oparciu o świadomy oddech
– Medytacji uspokojenia umysłu w oparciu o formy wewnętrznego oka
– Medytacji uspokojenia umysłu w oparciu o wewnętrzną ciszę, tzw. nada joga
– Wyczuwania energii „prany/piti” każdym zmysłem, w każdej części świadomości i ciała i medytacji z nią.
– Medytacji odpuszczania i stopniowego wyzwalania umysłu ze wszelkiego cierpienia i dyskomfortu.
– Medytacji wglądu poznawczego w naturę umysłu i życia, nakierowaną na odpuszczenie naszych przywiązań i destruktywnych czy niepotrzebnych procesów umysłowych.

Posłuchasz trzech wykładów:
– O medytacji jako drodze serca, czyli o tym jak bezwarunkowa miłość jest drogą do szczęścia
– O samadhi – czyli o kultywowaniu wyższych stanów świadomości dzięki różnym technikom medytacji dążących do doświadczania przepływu energii „piti”
– O transcendentalnej mądrości – czyli kultywowaniu percepcji rzeczywistości pozwalającej na wyzwalanie się z niepotrzebnych obsesji, lęków, przywiązań, nawyków itd., a nawet ego.

Dowiesz się dlaczego medytacja może pomagać na przyziemnych poziomach umysłu takich jak poprawa introspekcji, koncentracji, uspokojenia umysłu aż po głębokie transformacje duchowe, przenosząc nas w wymiar duchowych stanów świadomości pełnych błogości, radości i miłości.

Proces każdego uczestnika będzie inny, bardzo dużo zależy od predyspozycji każdej osoby i jej zaangażowania w praktykę. Jedni opanują podstawowe umiejętności – a innym uda się dotknąć głębszych stanów umysłu. Najważniejsze że wszyscy jakoś się rozwiną i że każdy posiądzie umiejętności i wiedzę które umożliwią im dalszą praktykę w domu, wiedząc że robią to dobrze, lub w pełni móc korzystać z zajęć medytacyjnych w Joga Centrum.

Prowadzi: Piotr Płaneta
Kiedy: Poniedziałki, środy i piątki od 25 maja do 19 czerwca
Godziny: 19.30 – 21.00
Cena: 275 zł
Zapisy: kontakt@jogacentrum.org
Lokalizacja: Online – platforma Zoom

Uwaga! Na ten kurs nie obowiązują karty MultiSport i OK System.

Napisz do nas jeśli chcesz zapisać się na ten kurs oraz opłać kurs- jest to gwarancją rezerwacji miejsca na kursie. Wpłaty możesz dokonać na konto szkoły: 09 1140 2004 0000 3202 7839 0297. W tytule przelewu wpisz nazwę kursu: ”kurs medytacji”.

WAŻNE!

 1. Na kurs obowiązują zapisy oraz bezzwrotna opłata za kurs w wysokości 275 zł.
  2. Na tym kursie nie akceptujemy kart MultiSport i OK System.
  3. Na wpłatę zadatku czekamy 7 dni od dnia zgłoszenia – po tym czasie rezerwacja jest anulowana.
  4. Prosimy o przemyślane zapisy – w przypadku rezygnacji z kursu wpłaty nie są zwracane.
  5. Karnety są imienne i nie ma możliwości przepisania karnetu na osobę trzecią.
  6. Kurs jest podzielony na 12 spotkań w ciągu 4 tygodni, 3 spotkania w tygodniu:

Po wszystkich medytacjach i wykładach jest czas na pytania i odpowiedzi, gdzie każdy może rozwiać swoje wątpliwości dot. praktyki medytacji i wszystkich wskazówek dot. medytacyjnej drogi życia.

Uczestnicy są zachęcani, choć nie jest to obligatoryjne, do ćwiczenia medytacji również w domu.

Kurs odbywa się na platformie Zoom. Przed każdymi zajęciami każdy z uczestników dostanie mailowo link do zajęć.

BIO:

Jestem nauczycielem i osobą na ścieżce medytacji w duchu wczesnego buddyzmu. Opieram się na badaniach autentycznych słów Buddy, czyli sutt z kanonu palijskiego, oraz naukach najlepszych moim zdaniem współcześnie żyjących nauczycieli: Ajahna Brahma i Ajahna Sujato. Miałem zaszczyt brać udział w odosobnieniach medytacyjnych prowadzonych przez tych mnichów. Jestem przy tym otwarty na inne tradycje rozwoju duchowego i czerpię ze wszystkiego co korzystne na ścieżce.

Medytacja i ścieżka duchowa są dla mnie główną osią mojego życia. Posiadam niezachwianą wiarę w nauki Buddy wynikającą z własnych doświadczeń medytacyjnych i traktuję praktykę jako drogę do pełnego Oświecenia. Uważam jednak, że medytacja może pomóc również ludziom którzy po prostu chcą poprawić jakość swojego życia.

Łączę elastyczność z wysokimi standardami praktyki. Prowadzę odosobnienia i warsztaty medytacyjne. Wartości które mi przyświecają to przede wszystkim wolność, szczęście, prawdziwa miłość, współczucie, pogłębianie doświadczania błogości Ducha oraz mądrość.

Finalizuję doktorat z filozofii, pisząc o technikach medytacyjnych we wczesnym buddyzmie. Jestem pasjonatem religioznawstwa i rozumienia duchowości i psychiki ludzkiej. Brałem udział w wielu konferencjach międzynarodowych i krajowych, wypowiadając się na różne tematy dot. świadomości.

Dodatkowo „od zawsze” zajmuję się muzyką, i dzisiaj wykorzystuję to doświadczenie aby za jej pomocą pogłębiać różne procesy duchowe, co jest szczególnie pomocne dla początkujących medytatorów. Gram na gongu terapeutycznym, oraz prowadzę ceremonie kakao, grając na bębnie i miksując na żywo odpowiednią muzykę.

Warsztaty tarot dla początkujących online

read next

Napisz wiadomość!

You will receive a confirmation e-mail once you click send. If not, please check your spam folder and mark the e-mail as safe.