Kurs Medytacji dla Średnio Zaawansowanych

Starts 3 października 2020
Ends 24 października 2020

13:00 - 17:00

ul. Biskupia 18, Kraków

350 zł

Medytacja w duchu wczesnego buddyzmu to pozbawiona rytuałów oraz niespłycona przez współczesne czasy praktyka wnikliwej obserwacji umysłu, kultywowania otwartego serca i bezwarunkowej miłości do siebie i innych istot. Poprzez obserwację i akceptację wszelkich treści umysłu i dawanie sobie uczucia miłości, uczymy się polepszać swój psychofizyczny stan bez wypierania i tłumienia trudnych emocji czy myśli. Dzięki pogłębieniu wglądu, troski i spokoju umysłu, stopniowo otwieramy się na jego błogą naturę, doświadczając duchowej lekkości i medytacyjnego szczęścia.

Tym razem zapraszamy na kurs zaawansowany, który będzie podzielony na cztery filary:

  1. Praktyka wstępna: ustanowienie miłującej i mądrej świadomości.
  2.   Medytacja miłującej dobroci – kultywacji współczucia i życzliwości do wszystkich istot czujących.
  3.   Medytacja samatha – medytacja ukojenia, uspokojenia umysłu oraz pogłębiania samadhi – głębokiego stanu medytacyjnej błogości. Na kursie zaawansowanym skupiamy się na tzw. animitta samadhi – czyli samadhi bez obiektu medytacji. Jest to najbardziej łagodny i przyjemny sposób medytacji, który daje ogromne ilości szczęścia i spokoju. Jest nacisk na łagodne i kochające podejście do własnego umysłu w całej okazałości, z jego silnymi i słabymi stronami.
  4. Medytacje satipatthana – czyli kontemplacje nakierowane na pogłębianie mądrości i wolności. 

Na kursie zaawansowanym mocno rozszerzone o:

– Kontemplację śmierci – która osłabia nerwowość na punkcie nieistotnych szczegółów naszego życia i pomaga odpuścić wiele rzeczy i centrować nas w tym co naprawdę ważne, czyli rozwoju duchowym.

– Kontemplacja nietrwałości wszystkiego co istnieje – jak wyżej. Pomaga to również pogłębiać mądrość że wszystkie rzeczy i relacje których doświadczamy w życiu, służą czemuś więcej, a nie są celem samym w sobie. Zrzuca to ogrom ciężaru z naszych relacji, gdyż mamy mniej oczekiwań i widzimy wartość przede wszystkim w każdej lekcji które one przynoszą – zarówno tych trudnych jak i przyjemnych.

– Kontemplacja nieuchronności cierpienia w świecie materialnym – motywująca nas do osiągnięcia duchowych wyżyn błogiej świadomości (rodzącej się z poprzednich medytacji: metty i samathy), i realizacji Oświecenia.

– Kontemplacja istot wyzwolonych (Sanghi) i stanu Buddy – uświadamiająca nam że brak aktywności umysłu jest największym szczęściem we wszechświecie i że istnieją istoty które zrealizowały ten stan. A istoty te tak samo jak my zaczynały jako najzwyklejsi ludzie. Może to dać ogrom motywacji i wiary że my też możemy osiągnąć takie szczęście i wolność.

– Kontemplacja dhammy – nauki buddyjskiej w kontekście tzw. paticca samuppada – o warunkowaniu się na Wyzwolenie. Jest to buddyjska prawda o tym że możemy się uwarunkować na totalne szczęście które jest w pełni zgodne z zasadami kierującymi wszechświatem (Dhammą i karmą). Sęk w tym że większość ludzi szuka szczęścia nie tam, gdzie można je znaleźć i często z własnego braku mądrości wikłają się w trudne i nieprzyjemne sytuacje. Ludzie szukają szczęścia w świecie zmysłów i zjawisk materialnych, w kółko natrafiając na rozczarowania i wewnętrzną pustkę, nie widząc, że pod samym nosem, w ich własnych sercach czeka największe szczęście. Największym szczęściem jest uwolnić się, czy przynajmniej osłabić uzależnienie od szukania go na zewnątrz i po prostu być już szczęśliwym w spokoju i błogości światła swojego umysłu.

Te wszystkie medytacje razem wzięte stopniowo prowadzą właśnie do tego uszczęśliwiającego, transformującego, wyzwalającego efektu i są esencją buddyjskiej ścieżki do najwyższego szczęścia Nirwany.

Oprócz medytacji, na kursie będą przeprowadzane mowy dhammy (wykłady) dające wiedzę i rozwijające mądrość, które są konieczne aby te medytacje przynosiły właściwe owoce. Na kursie nauczysz się w jaki sposób praktykować te rzeczy, by na dłuższą metę przyniosły one najlepsze efekty.

Prowadzi: Piotr Płaneta
Kiedy: soboty od 3 – 24 października 2020
Godziny: 13:00 – 17:00
Cena: 350 zł
Zapisy: kontakt@jogacentrum.org
Lokalizacja: Joga Centrum, ul. Biskupia 18 

Uwaga! Na ten kurs nie obowiązują karty MultiSport i OK System.

Napisz do nas jeśli chcesz zapisać się na ten kurs, a dopiero po potwierdzeniu przez nas miejsca dokonaj wpłaty zadatku. Wpłata zadatku w wysokości 200 zł jest gwarancją rezerwacji miejsca na kursie. Wpłaty zadatku możesz dokonać osobiście w recepcji studia przy Biskupiej 18 lub na konto szkoły: 09 1140 2004 0000 3202 7839 0297. W tytule przelewu wpisz nazwę kursu: ”kurs medytacji”.

WAŻNE!

  1. Na kurs obowiązują zapisy oraz wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 200 zł – reszta przy rozpoczęciu kursu.
  2. Na tym kursie nie akceptujemy kart MultiSport i OK System.
  3. Na wpłatę zadatku czekamy 7 dni od dnia zgłoszenia – po tym czasie rezerwacja jest anulowana.
  4. Prosimy o przemyślane zapisy – w przypadku rezygnacji z kursu wpłacone zadatk nie są zwracane.
  5. Karnety są imienne i nie ma możliwości przepisania karnetu na osobę trzecią.


Piotr Płaneta – Jestem aspirantem na mnicha buddyjskiego w tradycji Tharavady. Planuję wejść na monastyczną drogę w przeciągu dwóch lat, jak tylko ukończę doktorat i zwolni się dla mnie miejsce w wybranym klasztorze (najprawdopodobniej Bodhinyana w Australii). Na ten moment jestem nauczycielem medytacji na ścieżce w duchu wczesnego buddyzmu. Najważniejsi dla mnie nauczyciele to: Budda Gotama, Ajahn Brahm, Ajahn Brahmali, Ajahn Chah, Ajahn Sujato, Bhikkhu Analayo. Uważam że mistycyzm i droga medytacji to w zasadzie to samo. Medytacyjny styl życia jest dla mnie progresywną drogą do pełnej transcendencji nie tylko ciała i świata materialnego, ale również umysłu i światów duchowych na rzecz ostatecznego Absolutu, w buddyzmie nazywanym Nirwaną. Większość mojego życia poświęcam medytacji, nauczaniu dharmy, oraz czytaniu pism buddyjskich jak i wielkich mistyków z innych tradycji duchowych.

Finalizuję doktorat z filozofii, pisząc o fenomenologii stanów medytacyjnych we wczesnym buddyzmie. Jestem pasjonatem religioznawstwa i rozumienia duchowości i psychiki ludzkiej. Brałem udział w wielu konferencjach naukowych, międzynarodowych i krajowych, wypowiadając się na różne tematy dot. duchowości i świadomości. Często udzielam konsultacji tłumacząc ludziom co oznaczają ich niecodzienne stany świadomości w szerszym kontekście duchowym i radząc jak kierować swój umysł po często nieznanym im terytoriach.

Dodatkowo zajmuję się muzyką, aby za jej pomocą pogłębiać różne procesy duchowe. Obecnie przede wszystkim gram na gongu terapeutycznym i śpiewam buddyjskie mantry.

Kurs Vinyasa Joga - stacjonarnie i online

read next

Napisz do nas!

You will receive a confirmation e-mail once you click send. If not, please check your spam folder and mark the e-mail as safe.