Joga Powięziowa Integralnie – Kurs Nauczycielski – podstawowy

Starts 17 lipca 2021
Ends 12 grudnia 2021

11:00 - 13:00

ul. Armii Krajowej 16 - Newton

- not specified -

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs jest skierowany w pierwszej kolejności do nauczycieli jogi, chcących poszerzyć swoją praktykę o aspekt pracy powięziowej oraz wzbogacić swój warsztat pracy w tym zakresie. W ramach szkolenia przewidziano 15 wolnych miejsc.

W przypadku nieobsadzenia wszystkich miejsc, w kursie będą mogli również wziąć udział profesjonaliści innych dziedzin pracy z ciałem i umysłem (nauczyciele tańca, pilates, sztuk walki, fizjoterapeuci, psychoterapeuci, itp) na zasadzie kursu samorozwojowego.

Kiedy?

Kurs przewidziany jest na 6 modułów weekendowych w 2021 roku:
1) 17 – 18 lipca
2) 14 – 15 sierpnia
3) 18 – 19 września
4) 16 – 17 października
5) 20 – 21 listopada
6) 11 – 12 grudnia

Godziny:

sobota: 11:00 – 18:30
niedziela: 9:00 – 13:00

Miejsce:

Kraków – Joga Centrum Bronowice – ul. Armii Krajowej 16 w budynku Newton

O czym to będzie?

Pierwsze trzy moduły obejmują :
A. Praktykę ucieleśnienia asan oraz powięziowych form ruchowych (vinyas) związanych z wejściem i wyjściem z danej pozycji;
B. Teorię pracy powięziowej w odniesieniu do siły grawitacji:
– moja relacja z grawitacją (rozpoznanie wzorów posturalnych i praca z balansowaniem swojej sylwetki),
– dynamika odpuszczania,
– dynamika zakorzenienia i poczucia przestrzeni,
– dynamika orientacji systemu nerwowego -odczuwanie jest akcją,
– dynamika pracy z wyobraźnią,
– dynamika ruchu intuicyjnego z uwzględnieniem mikroruchów,
C. Anatomia powięziowa

Moduły 4-6 obejmują:
A. Naukę czytania ciała w asanach w odniesieniu do kierunków działania grawitacji;
B. Naukę dotyku i pomocy w wykonywaniu pozycji w celu akceleracji rozluźniania powięziowego- podążanie wraz z ciałem i grawitacją;
C. Metodykę nauczania i konstruowania zajęć, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji podłogowych- będących jednym z najważniejszych elementów rozluźniania powięziowego;
D. Terapeutyczne aspekty jogi powięziowej;
E. Historia jogi powięziowej;

Koszt:

2820 zł – Całość – płatna w 1 racie (koszt 1 zjazdu – 470 zł)
3000 zł – Całość – płatna w 2 ratach- 2 x 1500 (koszt 1 zjazdu – 500 zł)
3120 zł – Całość – płatna w 6 ratach 6 x 520 (koszt 1 zjazdu – 520 zł)

Zasady kwalifikacji:

1) Zainteresowane osoby prosimy o napisanie listu motywacyjnego do 500 słów: ”Dlaczego chciałbym zostać nauczycielem jogi powięziowej?” i wysłanie go na adres angelika@jogacentrum.org wraz ze skanem lub zdjęciem dyplomu potwierdzającego, że jesteś nauczycielem jogi plus wybraną formą płatności (zdeklarowanie).
2) Wcześniejsze uczestnictwo przynajmniej w 1 warsztacie u prowadzącego. 

Jeśli jeszcze nie byłeś/byłaś to po niżej lista warsztatów:

7 lutego – Bielsko Biała – kontakt: Dakini Aleksandra 531 576 198
20-21 lutego – Rzeszów – kontakt: Agnieszka Limberger -Bichajło 723 186 006
27 lutego – Rybnik – kontakt: Bogumiła Moskwa 668 114 147
13 – 14 marca – Katowice – kontakt: Natalia Stanińska 504 422 725
20 – 21 marca – Warszawa – kontakt: Justyna Wojciechowska 603 175 303
9 – 11 kwietnia- Kominkowy Spichlerz – kontakt: Dorota Pyjaj 605 626 352
22 – 25 kwietnia- Buczynowa Dolina – kontakt: Janek Szpil 501 617 338

Zapisy są przyjmowane do 15 Maja 2021.

Zapisy i informacje:

Angelika: angelika@jogacentrum.org 

Płatność:

Po przyjęciu na kurs należy dokonać wpłaty wg zdeklarowanej formy płatności do 20 czerwca 2021 na numer konta: 35105014451000009139444757 oraz przesłanie potwierdzenia płatności na adres: angelika@jogacentrum.org. Wpłata jest gwarantem miejsca w kursie.

Zasady certyfikacji:

1.Uczestnictwo obowiązkowe w 5 z 6 zjazdów (Możesz opuścić 10 godzin w skali całego kursu. Jeśli opuścisz więcej to musisz je odrobić za dodatkową opłatą u prowadzącego).
2. Prowadzenie dziennika codziennej praktyki jogi powięziowej przez cały czas trwania kursu.
3. Egzamin końcowy w formie poprowadzenia części lekcji w formie powięziowej – 3 asany.

Prowadzący- Wojciech Karczmarzyk

Autor książki Joga Powięziowa Integralnie. Jest jedynym w Polsce certyfikowanym nauczycielem Jogi inspirowanej nauczaniem Vandy Scarawelii – sięgającej swymi korzeniami do BKS Iyengara i Deshikachara. Jest także Rolferem, certyfikowanym terapeutą metody ROLFING® Integracja Strukturalna, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Integracji Strukturalnej.

Wojtek ma ponad 20 letnie doświadczenie z jogą i medytacją. Studia nauczycielskie odbywał w Londynie, gdzie 2 lata prowadził swoją praktykę, asystował w zajęciach Giovanniemu Felicjoni (Dr Brytyjskiego Stowarzyszenia Rolfingu, Nauczyciel ruchu w Europejskim Instytucie Rolfingu) i prowadził Centrum Medytacji Chrześcijańskiej.

Model integralny

Model integralny – odnosi się do świadomej pracy z ciałem, której celem jest zintegrowanie ciała-umysłu oraz zbalansowanie jego struktury w relacji do siły grawitacji. Wykorzystujemy w nim starożytną mądrość przedkładania bycia przed działaniem. Integracja odbywa się dzięki praktyce odczuwania powięziowego, uczenia się bycia w ciele w chwili obecnej, bez oczekiwań i nastawienia na osiąganie wyników.

Rozluźnienie powięziowe i uwolnienie napięcia jest ”efektem ubocznym” spoczęcia w ” tu i teraz”, w przestrzeni niedziałania i całkowitego odpuszczenia.

Tego rodzaju praktyka w odniesieniu do pracy z ciałem, pozostawia przestrzeń do działania sile grawitacji i fali oddechu, które są głównymi sprzymierzeńcami w otwarciu i wydłużaniu tkanki powięziowej. Prowadzi nas do zakorzenienia w ciele, nabrania umiejętności podążania wraz z nim, a tym samym ucieleśnienia świadomości.

Z neurologicznego punktu widzenia ucieleśnienie, to stan zintegrowanej percepcji sensorycznej, wyrażający się pełnią orientacji naszego systemu nerwowego w relacji do ciała i jego położenia w przestrzeni.

To w nim jesteśmy w stanie zauważyć każdą małą adaptację, zmianę nacisku lub napięcia, przesunięcie ciężaru w poszczególnych elementach ciała, czy jakąkolwiek organiczną rzeczywistość naszej fizycznej natury, wchodzącej w interakcje z polem grawitacyjnym i otaczającą je przestrzenią.

We współczesnej psychologii sportu stan ten określany jest jako ”przepływ” (z ang. Flow) i wg wieloletnich badań prowadzonych na olimpijczykach, cechuje on najwybitniejszych z nich.

W jodze od wieków jest znany jako samadhi.

Nauka bycia obecnym w ciele jest jak profilaktyka zdrowia i jeden z najlepszych leków na przewlekłe dolegliwości fizyczne współczesnej cywilizacji. Stanowi też wyzwanie dla nauczycieli, gdyż dużo łatwiej jest pokazać komuś ćwiczenie, niż nauczyć czuć własne ciało i brać za nie odpowiedzialność.

Balanse krok po kroku

read next

Zapisz się!

You will receive a confirmation e-mail once you click send. If not, please check your spam folder and mark the e-mail as safe.