Joga Powięziowa. Integralnie. Dwuletni Kurs Nauczycielski

Starts 22 sierpnia 2020
Ends 13 grudnia 2020

11:00 - 13:00

ul. Armii Krajowej 16 - Newton

- not specified -

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs ten skierowany jest do osób które chcą zostać nauczycielami jogi powięziowej. Wymagane jest minimum rok praktyki własnej i list rekomendujący od nauczyciela dowolnej praktyki jogi czy innej świadomej pracy z ciałem. Jeśli jesteś już nauczycielem jogi lecz chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje lub pogłębić swoją praktykę, to również jest kurs dla Ciebie.

Czas trwania:

sierpień 2020 – sierpień 2022 (łącznie 200 godzin + opcjonalny 10- dniowy wyjazd będący zwieńczeniem kursu)

Rok 1
I poziom – Orientacja 100 godzin (sierpień 2020 – czerwiec 2021)
Pierwszy rok, to pierwszy etap procesu – czas podstawowej praktyki własnej- praca z własnym systemem powięzi, nauka odpuszczania, uziemiania, osadzania się w ciele i przestrzeni przy wykorzystaniu asan i praktyk uważnościowych opartych o świadomość ciała i oddechu.

Zakłada:
65 godzin praktyki asan i vinyias
10 godzin praktyki medytacji
25 godzin teorii pracy powięziowej, anatomii oraz filozofii jogi

Rok 2
II poziom – Ucieleśnienie 100 godzin (sierpień 2021 – czerwiec-sierpień 2022)
Drugi rok to drugi etap procesu- pogłębienie pracy z uziemianiem i przestrzenią oraz praca z innym systemem powięziowym czyli z drugim człowiekiem.

Zakłada:
35-40 godzin pracy związanej z czytaniem ciała w pozycjach w celu rozpoznania napięć, blokad energii oraz pracy z dotykiem w celu ich uwolnienia
10 godzin praktyki medytacji
20-25 godzin teorii w zakresie anatomii, biomechaniki, psychologii, filozofii, zagadnień dotyczących traumy, energii, metodyki nauczania i niedualnego doświadczenia życia

Godziny zajęć:

sobota 11:00- 18:30 (przerwa obiadowa 12:30 – 14:00)
niedziela 9:00 -13:00

Szczegółowe daty, koszty, zobowiązania:

Kurs zakłada 2 lata- 2 x 10 weekendów czyli razem 4 semestry po 5 weekendów każdy. Semestr zimowy trwa od sierpnia do grudnia, semestr letni od lutego do czerwca.

Koszt:
opłata roczna 4700 zł (470 zł za zjazd)
opłata semestralna 2 x 2500 zł (500 zł za zjazd)
opłata kwartalna 4 x 1300 zł (520 zł zjazd)

Są to koszty bez uwzględnienia dojazdu na miejsce, zakwaterowania oraz wyżywienia. Cena opcjonalnego wyjazdu 10 dniowego na zakończenie kursu zostanie ogłoszona w drugim roku trwania kursu.

Daty pierwszego semestru w 2020:
22-23 sierpnia
19-20 września
17-18 października
14-15 listopada
12-13 grudnia
Daty drugiego semestru, który rozpocznie się początkiem 2021 roku zostaną ogłoszone po rozpoczęciu kursu.

Wymagania kwalifikacyjne:

– Minimum 12 miesięcy praktyki własnej- jogi lub innej formy pracy z ciałem potwierdzonej listem rekomendującym od nauczyciela’;
– Wzięcie udziału w przynajmniej jednych warsztatach u głównego prowadzącego. Taka możliwość będzie w ramach warsztatu wstępnego organizowanego w Joga Centrum w Krakowie 6 czerwca 2020 roku;
– Napisanie eseju składającego się z minimum 1200 słów na temat: Moja praktyka – Joga na macie i w życiu codziennym w oparciu o lektury:
→ Przebudzenie kręgosłupa – Vanda Scaravelii
→ Jak prawidłowo chodzić, stać, siedzieć – Mary Bond
→ Nieskończona sieć – R. Louis Schultz, Rosmary Feitis

Zgłoszenia:

Jeśli chcesz wziąć udział w kursie napisz do nas wiadomość i załącz w niej (wyżej wspomniany) esej, list rekomendacyjny, informację w których warsztatach Wojtka brałeś udział. Do siedmiu dni od nadesłania eseju dostaniesz od nas odpowiedź zwrotną na Twoje zgłoszenie. W przypadku pozytywnej odpowiedzi do 10 lipca prosimy o wybranie sposobu płatności za kurs i opłacenie całości lub pierwszej raty wybranej formy spłaty. Na zgłoszenia czekamy do 15 czerwca 2020 roku.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: kontakt@jogacentrum.org

Zasady certyfikacji:

W celu certyfikacji nieobecność w ramach kursu może wynosić 10 % czyli jeden zjazd w ciągu roku. W przypadku większej liczby nieobecności materiał i godziny muszą zostać odrobione po ustaleniu z głównym prowadzącym.
– Poza comiesięcznymi zjazdami uczestnicy są zobowiązani do wyrobienia dodatkowej liczby godzin praktyki własnej w liczbie 40 godzin rocznie (2-3 razy w tygodniu). Jest to dodatkowy koszt wg standardowych stawek nauczycieli (lista nauczycieli poniżej). Bierze się również pod uwagę godziny w wymiarze wyjazdów wakacyjnych i warsztatów. Osoby które uczestniczą w kursie w celu własnego rozwoju i nie mają potrzeby zostania nauczycielami, są zwolnione z tego wymagania.
– Udokumentowanie praktyki własnej w postaci pamiętnika/zeszytu.
– Od drugiego roku prowadzenie własnej praktyki (własna grupa lub regularne uczenie znajomych/członków rodziny).
– Warunkiem przejścia na kolejny rok kursu jest napisanie eseju z anatomii i filozofii (minimum 1500 słów każdy).

Osoby u których można odbywać cotygodniową praktykę:
Justyna Wojciechowska – Joga Sztuka Życia – Warszawa
Anna Kwietniak – Joga Centrum- Kraków
Wojciech Karczmarzyk – Joga Centrum- Kraków
Katarzyna Peka – Yoga Friends Poznań Jarochowskiego 8 – przy Arenie – Poznań
Agnieszka Limberger – Bichajło – PraktykaJogi w Rzeszowie – Rzeszów

Prowadzący:

Wojciech Karczmarzyk – praktyka, teoria
Jest jedynym w Polsce certyfikowanym nauczycielem Jogi inspirowanej nauczaniem Vandy Scarawelii – sięgającej swymi korzeniami do BKS Iyengara i Deshikachara. Jest także Rolferem, certyfikowanym terapeutą metody ROLFING® Integracja Strukturalna, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Integracji Strukturalnej. Autor Jogi Powięziowej Integralnie

Wojtek ma ponad 20 letnie doświadczenie z jogą i medytacją. Studia nauczycielskie odbywał w Londynie, gdzie 2 lata prowadził swoją praktykę, asystował w zajęciach Giovanniemu Felicjoni (Dr Brytyjskiego Stowarzyszenia Rolfingu, Nauczyciel ruchu w Europejskim Instytucie Rolfingu) i prowadził Centrum Medytacji Chrześcijańskiej.

Jakub Szostak – anatomia
Magister fizjoterapii, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Certyfikowany terapeuta Integracji Strukturalnej Anatomy Trains. Właściciel Centrum Medycyny i Sportu Tatrareh oraz Ambasady Zmian. Z jego usług korzystali zawodnicy Polskiego Związku Narciarskiego oraz członkowie Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim czy zawodnicy Reprezentacji Polski w lekkiej atletyce i siatkówce. Poza uczestnictwem w wielu konferencjach oraz szkoleniach laureat międzynarodowej konferencji Juvenes Pro Medicina. Prelegent na szkoleniach z zakresu bodźcowania funkcjonalnego, nowoczesnych technik Foam Rollingu czy oceny zawodników pod kątem biomechaniki.

Maria Pieniążek – filozofia
Maria Pieniążek ur.1951 w Warszawie. W 1982r. podjęła studia jogi klasycznej oraz hatha-jogi. Prowadziła warsztaty hatha-jogi metodą Kuvalayanandy, Kaivalyadhama Yoga Instytut,Lonavla w Warszawie, Bielsku Białej i w RamanaDom w Beskidzie Małym. Współtworzyła Akademię Kultury Duchowej Arka, Pracownie Arkadia, Logonia, szkoły Wiedzy Potrójnej.Zajmuje się także astrologią.Prowadzi wykłady i seminaria: Wprowadzenie do praktyki Yi Jing i warsztaty numerologii Księgi Przemian jako wyższe wtajemniczenie. W 2016 r powstała Fundacja RamanaDom, poświęcona Sri Ramanie Maharshi z góry świętego płomienia i jego metodzie Atma Vicara oraz ruchowi non duality. Skupienie na jodze klasycznej i Atma Vicara wytyczają jej drogę.

Czym jest joga powięziowa?

Praktyka jogi powięziowej to ćwiczenia ciała i umysłu ukierunkowane specyficznie na pracę z powięzią. W ćwiczeniach nie rozciągamy mięśni bezpośrednio, ale poprzez rozluźnienie oplatającej je tkanki uzyskujemy ich bezwysiłkowe wydłużenie. Dzieje się tak dzięki usunięciu sklejeń i ograniczeń powięzi oraz przywróceniu jej naturalnej pracy ślizgowej pomiędzy warstwami sąsiadujących ze sobą mięśni, a także kości, organów i nerwów.

Do czego odnosi się integralność?
Joga powięziowa w ujęciu integralnym to świadoma praca z ciałem o charakterze samorozwojowym. Jej podstawowym zadaniem jest zintegrowanie człowieka na poziomie struktury ciała, wyrażające się wyrównaną i zbalansowaną wokół linii grawitacji sylwetką, oraz zintegrowanie ciała i umysłu, wyrażające się zdolnością do pełnego odczuwania i obecności zarówno w ciele, jak i otaczającym świecie. Integracja ta to stan organizmu/umysłu, jaki występuje w toku procesu- integracji percepcyjno-powięziowej. Sam stan integracji to stan zintegrowanej obecności.

Podstawowymi elementami wyróżniającymi tę praktykę są: praca z grawitacją, która daje nam wsparcie i podstawę do bezwysiłkowości, uważność i percepcja powięziowa, które dają podstawę do wewnętrznej obecności, a także praca z mięśniami tonicznymi (posturalnymi) oraz intuicja.

Uzdrawianie Głosem Ciała i Ducha

read next

Zapisz się na kurs!