Joga Powięziowa

Joga powięziowa to łagodna forma jogi, w której odnosimy się do starożytnej mądrości przedkładania bycia przed działaniem, a tym samym nauk relaksacji i odpuszczania.

W ćwiczeniach wykorzystujemy zawsze nam obecną siłę grawitacji, naturalność oddechu. Ruch- który ma spontaniczno- intuicyjny charakter, oraz prawą półkulę mózgu, która jest odpowiedzialna za kreatywność i wyobraźnię. Przedmiotem naszego skupienia nie jest praca z mięśniami, a praca z powięzią mięśniową, która daje długotrwałe efekty rozluźnienia napięć, oraz ograniczeń ruchowych nagromadzonych w ciele.

Joga powięziowa to uważna praca z ciałem, w której wykorzystujemy pozycje jogi zwane asanami. Praktyka uczy nas zakorzenienia w ciele, a tym samym ucieleśnienia świadomości.

Jest to bardzo istotne w dobie, w której nasza cywilizacja cierpi na chroniczne bóle kręgosłupa i całego narządu ruchu. Nauka bycia obecnym w ciele, jest jak profilaktyka zdrowia i jeden z najlepszych leków na dolegliwości fizyczne współczesnego człowieka. Z neurologicznego punktu widzenia, ucieleśnienie, to stan  zintegrowanej percepcji sensorycznej, wyrażający się   pełnią orientacji   naszego systemu nerwowego, w relacji do ciała i jego położenia w   przestrzeni.
To w nim  jesteśmy zdolni zauważyć każdą małą adaptacje, zmianę nacisku lub napięcia, przeniesienie ciężaru w poszczególnych elementach ciała, czy jakąkolwiek organiczną rzeczywistość naszej fizycznej natury, wchodzącej w interakcje z polem grawitacyjnym i otaczającą ją przestrzenią.

We współczesnej psychologii sportu stan ten jest określany jako przepływ (flow z ang.) i wg wieloletnich badań prowadzonych na olimpijczykach, cechuje on najwybitniejszych z nich. W jodze od wieków jest znany jako Samadhi.Joga niezależnie od tego czy jest to praktyka asan, pranajama czy medytacja – uczy nas świadomego życia, bycia uważnym wobec siebie i otaczającego nas świata. Im więcej uda nam się wprowadzić uważności w nasze życie, tym więcej czerpiemy z tego korzyści. Stajemy się bardziej zintegrowaną jednostką, uwalniamy nasz potencjał do ruchu, zdrowia i kreowania naszego życia.
Pozdrowienia
Wojtek Karczmarzyk

Categories: Artykuły, Joga

Tags:,

Post Your Thoughts

Join event