Joga Powięziowa

Kochani! Myślimy, że niewielu z Was wie, co kryje się pod znaczeniem słowa powięź, a tym bardziej co to jest JOGA POWIĘZIOWA, które znajdziecie u nas w grafiku. Śpieszymy więc wyjaśnić tę zagadkę 🙂

JOGA POWIĘZIOWA

Joga powięziowa to łagodna forma hatha jogi, w której czerpiemy ze starożytnej mądrości przedkładania bycia nad działanie,  a tym samym nauki odpuszczania  i wykorzystywania zawsze obecnej siły grawitacji oraz spontaniczności oddechu do otwarcia i rozluźnienia ciała.

W praktyce skupiamy się na pracy z powięzią mięśniową – czyli błoną, która oplata mięśnie, kości, organy i nerwy. Tkanka ta jest swego rodzaju siecią, labiryntem włókien, który łączy i spaja ze sobą wszystkie elementy ciała. Ma ona wpływ na właściwe ułożenie sylwetki zarówno podczas codziennego funkcjonowania jak i podczas wykonywania asan.

Powięź, będąc mocno unerwiona, stanowi klucz do właściwej percepcji i koordynacji ruchowej, a jej rozluźnienie pozwala na wydłużenie mięśni, zachowanie ich właściwego tonusu oraz uzyskanie większej przestrzeni w stawach.

Joga ta jest inspirowana nauczaniem Vandy Scaravelli i sięga korzeniami do BKS Iyengara i Deshikachara.

DELIKATNA JOGA POWIĘZIOWA (Zbieramy zapisy na grupę w czwartki o 10.45)
To praktyka przeznaczona jest szczególnie dla osób z dolegliwościami zdrowotnymi oraz o mniejszym stopniu elastyczności i rozciągnięcia ciała. Wykorzystujemy w niej te same narzędzia co w jodze powięziowej (patrz wyżej), kładąc nacisk na asany leżące – w szczególności skręty rozluźniające obręcz biodrową, barkową i kręgosłup.

Jednym z elementów inspirujących praktykę jest Rolfing® Integracja Strukturalna

Terapia, której twórczyni, dr Ida Rolf, jest pionierką pracy z powięzią mięśniową. Warto dodać, że inspiracją dla dr Rolf do stworzenia terapii była m.in. joga. Dr. Rolf rozpoznała, że ciało z natury jest ciągłym systemem sieci tkanek, a nie zbiorem poszczególnych jego części. Powięź, czyli tkanka łączna, oplata wspiera i sięga w głąb mięśni, kości, nerwów i organów, dlatego jest tak ważna dla poprawnego funkcjonowania całego naszego ciała.

Rolfing® oddziałuje na ten sieciowy kompleks tkanki łącznej, czyli. powięź mięśniową, w celu uwolnienia napięć, repozycjonowania i zbalansowania całego ciała, czego efektem jest korekcja wad postawy, błędnych nawyków posturalno-ruchowych, napięć. Praktyka ta poprawia sylwetkę, uwalnia od bólu, zwiększa elastyczność ciała, a także daje poczucie komfortu i witalności. ROLFING® przywraca także naturalną zdolność adaptacyjną wobec nowych sytuacji życiowych na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym.

GRAFIK ZAJĘĆ
JOGA POWIĘZIOWA
wtorek: 19:00- 20:30
czwartek: 9:00 – 10:30; 19:00 – 20:30

DELIKATNA JOGA POWIĘZIOWA (Zbieramy zapisy aby otworzyć grupę)
czwartek: 10:45 – 12:00

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ ZAJĘCIA Z JOGI POWIĘZIOWEJ LUB DELIKATNEJ JOGI POWIĘZIOWEJ?

  • Joga Powięziowa eliminuje wszelkie napięcia w ciele oraz prostuje i kształtuje naszą sylwetkę.
  • Joga Powięziowa, poprzez łagodny zestaw ćwiczeń, spontaniczny ruch i poszukiwanie napięć w ciele, podnosi świadomość naszego ciała oraz pozytywnie wpływa na naszą psychikę, eliminując stres.
  • Joga Powięziowa poprzez rozluźnienie mięśni i pracę z oddechem powoduje wyciszenie umysłu i wprowadza go w stan medytacyjny.
DLA KOGO PRZEZNACZONE SĄ ZAJĘCIA Z JOGI POWIĘZIOWEJ LUB DELIKATNEJ JOGI POWIĘZIOWEJ?
  • Dla wszystkich osób, które pragną wyeliminować z ciała ból oraz problemy z którymi walczą od lat.
  • Dla wszystkich osób, które chcą łagodnej praktyki, wyciszenia i relaksu po ciężkim dniu w pracy.
  • Dla wszystkich osób zarówno tych ćwiczących jak i początkujących zainteresowanych zarówno pracą z ciałem i umysłem, jak i ogólnym rozwojem.

CO TO JEST POWIĘŹ?

Powięź jest nieprzerwaną, trójwymiarową siecią tkanek, która otacza całe ciało od stóp do głów; od przodu do tyłu; od zewnątrz do wewnątrz – otacza wszystkie mięśnie, wnika do więzadeł, torebek stawowych; otacza narządy wewnętrzne – jest w nas dookoła!

Funkcja powięzi to przewodzenie, nadawanie postawy ciała, ochrona ciała, pamięć ciała.

Na skutek przeciążeń związanych z pracą, złymi nawykami ruchowymi, stresem czy kontuzjami, powięź zmienia swoją strukturę i czasem przykleja się do mięśni ograniczając jego ruchomość. Te miejsca bywają bardzo bolesne, a z czasem ma to wpływ na cały układ i zmianę naszej postury.

Regularna praca z powięzią przynosi niebywałe efekty – eliminuje stres, otwiera umysł, zwalcza ból, napięcia, ogółem: pomaga zmienić na lepsze nasze ciało oraz całe nasze życie.

WOJTEK KARCZMARZYK

Swoją przygodę z jogą zaczął 20 lat temu od medytacji. Studia nauczycielskie odbywał w Londynie, gdzie 2 lata prowadził swoja pierwszą praktykę asystując w zajęciach Giovanniemu Felicjoni i ucząc się indywidualnie od Ojca Joe Pereiry. W Polsce uczy od 4 lat. Prowadzi regularne warsztaty w kraju i za granicą. Jest jedynym w Polsce certyfikowanym nauczycielem Jogi inspirowanej nauczaniem Vandy Scarawelii – sięgającej swymi korzeniami do BKS Iyengara i Deshikachara.

Wojtek Karczmarzyk jest także Rolferem, certyfikowanym terapeutą metody ROLFING® Integracja Strukturalna, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Integracji Strukturalnej.

ZAPRASZAMY!
Joga Centrum
fot. Olga Baca & Obart Studio


Post Your Thoughts

Join event